середа, 1 квітня 2020 р.


     Кінезіологія в розвитку дитини


  Кінезіологія відноситься до «здоров'язбережувальної технології». Під впливом кінезіологичних тренувань в організмі наступають позитивні структурні зміни. І чим інтенсивніше навантаження, тим значніше ці зміни. Вправи розвивають тіло, підвищують стресостійкість організму, сихронизують роботу півкуль головного мозку, поліпшують розумову діяльність, сприяють поліпшенню пам'яті і уваги, полегшують процес читання і письма. У результаті підвищується рівень емоційного благополуччя, поліпшується зорово-моторна координація, формується просторове орієнтування. Удосконалюється регулююча і координуюча роль нервової системи.      
     Основною вимогою до кваліфікованого використання спеціальних кінезіологичних  комплексів - є точне виконання рухів і прийомів. Педагог зобов’язаний спочатку сам освоїти всі вправи до рівня усвідомлення суб'єктивних ознак змін, що відбуваються в системі організму. Після цього навчати кожну дитину, отримавши зворотну інформацію про специфіку впливу.
 Що включають в себе комплекси вправ? Розтяжки, дихальні вправи, окорухові вправи, тілесні вправи, вправи для розвитку дрібної моторики, вправи на релаксацію.
Запропонований комплекс вправ спрямований  на розвиток одночасно фізичних та психофізіологічних якостей, на збереження здоров'я дітей і профілактику відхилень у їх розвитку.
Комплекс № 1.
Кільце.
По черзі і як можна швидше перебирайте пальці рук, поєднуючи в кільце з великим пальцем послідовно вказівний, середній і т. д. Проба виконується в прямому (від вказівного пальця до мізинця) і в зворотному (від мізинця до вказівного пальця) порядку. На початку вправа виконується кожною рукою окремо, потім разом.
Вухо - ніс.
Лівою рукою візьміться за кінчик носа, а правою рукою - за протилежне вухо. Одночасно відпустіть вухо і ніс, хлопніть в долоні, поміняйте положення рук , з точністю до навпаки.
 Горизонтальна вісімка. Візьміть в руку олівець і накресліть на папері вісімки знак нескінченності), тепер - лівої. А тепер правою і лівою одночасно.
Кулак - ребро - долоня.
Три положення руки на площині столу, які  послідовно змінюються: долоня ребром на площині; стиснута в кулак;  долоня на площині столу. Виконується спочатку правою рукою, потім лівою, потім двома руками одразу. Кількість повторень - 8-10 разів. При засвоєнні програми або у зв’язку з труднощами при виконанні, допомагайте собі командами ( «кулак - ребро – долоню»), вимовляючи їх вголос або про себе.
Лезгинка.
Ліву руку зігніть в кулак, великий палець відведіть в сторону, кулак розгорніть пальцями до себе. Правою рукою прямою  долонею в горизонтальному положенні доторкніться до мізинця лівої. Після цього одночасно змініть положення правої та лівої рук. Повторіть 6-8 разів.
 Дзеркальне малювання.
Покладіть на стіл чистий аркуш паперу. Візьміть в обидві руки по олівцю. Почніть малювати одночасно обома руками дзеркально-симетричні малюнки, літери. При виконанні цієї вправи ви відчуєте, як розслабляються очі і руки. Коли діяльність обох півкуль синхронізується, помітно збільшиться ефективність роботи всього мозку.
Комплекс № 2.

Масаж вушних раковин. Помасажуйте мочки вух, потім всю вушну раковину. В кінці вправи розітріть вуха руками.
Перехресні рухи. Виконуйте перехресні координовані рухи однією правою рукою і лівою ногою (вперед, вбік, назад). Потім зробіть те ж лівою рукою і правою ногою.
Хитання головою.
Дихайте глибоко. Розправте плечі, закрийте очі, опустіть голову вперед і повільно розгойдуйте головою з боку в бік.
Симетричні малюнки.
Намалюйте в повітрі обома руками одночасно дзеркально симетричні малюнки (можна прописувати таблицю множення, слова і т. д.)
 Ведмежі похитування.

Качайтесь з боку в бік, наслідуючи ведмедю. Потім підключіть руки. Придумайте сюжет.
Поза скручування.
Сядьте на стілець боком. Ноги разом, стегно притисніть до спинки. Правою рукою тримайтесь за праву сторону спинки стільця, а лівою - за ліву. Повільно на видиху поверніть верхню частину тулуба так, щоб груди виявилися проти спинки стільця. Залишайтеся в цьому положенні 5 - 10 с. Виконайте теж саме в іншу сторону.
Гімнастика для очей.

Виконайте плакат - схему зорово-рухових траєкторій в максимальну величину (аркуш ватману, стеля, стіна тощо). На ній з допомогою спеціальних стрілок вказані основні напрями, за якими має рухатися погляд у процесі виконання вправи: вгору - вниз, вліво - вправо (за годинниковою стрілкою і проти неї, по траєкторії " вісімки ". Кожна траєкторія має свій колір: № 1, 2 - коричневий, № 3 - червоний, № 4 - блакитний, № 5 - зелений. Вправи виконуються тільки стоячи.