неділя, 3 травня 2020 р.

Як попередити конфлікти під час карантину          Зараз в українських родинах непростий час, коли всі члени сім’ї вимушені перебувати в одному приміщенні досить тривалий час. Підвищений рівень тривожності на фоні переживань за те, що відбуватиметься далі, фінансові труднощі, відсутність можливості якісно проводити дозвілля, необхідність поєднувати роботу і домашні справи буквально в одній кімнаті в багатьох сім’ях призводить до сварок і конфліктів.

Аби зберегти гармонійні стосунки в парі чи родині притримуйтесь таких рекомендацій:
 Чіткий розпорядок. Якщо усі члени вашої родини перебувають наразі вдома, для усіх буде зручніше, якщо ви встановите чіткий розпорядок дня і тижня. Врахуйте робочі та навчальні нюанси та розробіть зручний для всіх режим дня: підйом, прийоми їжі, години відпочинку. Це сприятиме злагодженій взаємодії та знижуватиме ризик виникнення зайвого роздратування від несправджених очікувань.

       Розподіл обов’язків. Якщо ви ще цього не зробили, неодмінно влаштуйте сімейну нараду та розподіліть обов’язки: графік чергування на кухні, прибирання, походи в магазин, підготовка домашніх завдань з дитиною – усі ці справи на час карантину мають бути розподілені з урахуванням актуальної зайнятості членів сім’ї. Наразі ми всі живемо в екстремальних умовах і вони вимагають пристосування до змін, тож, не покладайтесь на свій звичний спосіб життя, щоб мінімізувати можливі непорозуміння і напруження між членами родини.

       Інформаційна гігієна. Слідкуйте за кількістю часу, проведеного за переглядом новин або читанням соціальних мереж. Немає ніякої потреби в тому, аби постійно «тримати руку на пульсі», зокрема, щодо кількості нових випадків захворювання на коронавірус. Домовтеся з членами родини про те, в який час ви обговорюватимете останні новини і обмінюватиметеся свіжою інформацією, щоб не звести спілкування в сімї виключно до формату “коронавірус-інфо”.
Традиції. На час карантину створіть особливі сімейні традиції, особливо, якщо у вас є маленькі дітки. Традиції в цілому допомагають підтримувати згуртованість, знижують рівень тривоги членів групи, які їх дотримуються, та на час карантину, зокрема, можуть привнести додаткову розвагу і релаксацію. Так, можна усією сім’єю грати в настільні ігри (наприклад, придбати нову на час карантину), займатись спортом (робити 10-хвилинні розминки щогодини чи навіть організувати сімейні змагання), готувати (вигадати спеціальний карантинний рецепт), влаштовувати перегляди фільмів.
       Час насамоті. Забезпечте можливість кожному членові родини хоча б одну годину часу на день перебувати насамоті. Можна обрати для цього ванну чи балкон, і, організувавши для себе куточок, почитати в тиші, прийняти ванну. Брак особистого простору може підвищувати роздратованість членів родини, тож варто подбати про можливість повноцінного відпочинку, в тому числі, і від контактів.
 Спілкування поза межами родини. Можливість спілкування з широким колом знайомих суттєво знижуватиме рівень комунікативної напруги в межах сім’ї, тож подбайте про те, аби кожен в родині міг вільно поспілкуватись телефоном чи скайпом. Ці прості правила стануть профілактикою для сімейних сварок і конфліктів, які часто виникають в умовах замкненого простору та обмежень навіть у найзгуртованіших родинах.
Пам’ятайте, що карантин – це хоч і обмеження, але тимчасове, тож завжди тримайте у фокусі уваги цінність ваших стосунків і йдіть на компроміси.